Membrany dachowe
Membrany chronią połać dachu (w szczególności znajdujące się w niej ocieplenie) przed zawilgoceniem, czyli zmianą właściwości termoizolacyjnych i wszelkiego rodzaju pleśniami. Zawilgocenie połaci prowadzi do zwiększenia kosztów ogrzewania domu i nieuchronnego remontu pokrycia dachu. Dachy narażone są na wilgoć nie tylko z powodu opadów deszczu. Większość dzisiejszych poddaszy spełnia rolę użytkową i niesie zagrożenie gromadzenia pary wodnej z wnętrza domu.
Zgromadzona para wodna podczas dobowych wahań temperatury skrapla się pod poszyciem dachu. Membrany dachowe pozwalają na swobodną migrację nieskondensowanej pary wodnej na zewnątrz. Ich wysoka paro przepuszczalność pozwala na bezpośredni montaż na ociepleniu (Folie o niskiej paroprzepuszczalności trzeba montować uwzględniając dylatację między krokwiami a ociepleniem), dzięki czemu możemy wykorzystać pozostałą szczelinę na lepsze ocieplenie dachu.
Konstrukcja membrany nie przypomina typowych folii. Zbliżona jest do wodoszczelnej tkaniny, przepuszczającej parę wodną na zewnątrz. Mieszanina polipropylenu i polietylenu umieszczona została między dwiema warstwami włókniny.
Ponieważ membrany są narażone na promieniowanie UV podczas montażu, zastosowano w nich chemiczną stabilizację materiału, by do czasu położenia pokrycia poszycie nie straciło swoich paroprzepuszczających właściwości.
Wbrew pozorom i utartej opinii gramatura folii nie przekłada się bezpośrednio na jej trwałość.
W znacznym stopniu zależy ona jednak od jej konstrukcji membrany i zastosowanych materiałów.